Warszawa to dynamiczna europejska metropolia, której wizytówką – obok bogatej historii i niezwykłych zabytków – są jej otwarci mieszkańcy, Wisła i wyjątkowe kulinaria. Polska stolica jest miastem, które nieustannie się zmienia.
W dniach 30.09- 01.10. 2021r. uczniowie klas 4-8 wraz z opiekunami Panią Dyrektor Agnieszką Czarniak, Panią Wicedyrektor Lidią Przewozik, Panią Anetą Gadziomską- Wrzesińską, Panią Violettą Matusik, Panem Marcinem Pałczyńskim mieli możliwość odwiedzić niektóre ciekawe miejsca tego nadwiślanego miasta.
Nie było lepszej lokalizacji, by rozpocząć poznawanie Warszawy niż jej 700-letnia Starówka, która po II wojnie światowej została zrekonstruowana tak szczegółowo, że wpisano ją na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Centralnym miejscem Starówki jest Rynek, który latem wypełnia się kawiarnianymi ogródkami i spacerowiczami stając się jednym z najbardziej popularnych miejsc stolicy. Na jego środku stoi pomnik Warszawskiej Syrenki będącej symbolem miasta. Skarbnicą dawnych wieków o stolicy jest także pobliska gotycka katedra św. Jana z nagrobkami ostatnich książąt mazowieckich, tablicami poświęconymi polskim patriotom i mężom stanu oraz kaplicą Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego.
Warszawa od wieków była siedzibą polskich władców. Świadczą o tym znajdujące się wzdłuż Traktu Królewskiego imponujące historyczne gmachy:
Pałac Prezydencki, Ministerstwo Kultury i Sztuki, Akademia Sztuk Pięknych czy Uniwersytet Warszawski oraz eleganckie rezydencje królów.
W samym centrum Warszawy stoi socrealistyczny Pałac Kultury i Nauki będący współczesną ikoną miasta.
O bogatej i dramatycznej historii miasta świadczy także interaktywne Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zwiedzając Warszawę nie sposób nie wspomnieć o Rynku Nowego Miasta, który powstał przed rokiem 1408. Na środku stoi dziś XIX-wieczna żeliwna studzienka ozdobiona herbem Nowej Warszawy – Panną z Jednorożcem. Kolejne warte uwagi miejsca to Pomnik Powstania Warszawskiego oraz Pałac Krasińskich. Podążając dalej uczniowie odwiedzili Sulejówek, miasto w którym znajdują się między innymi willa „Milusin” zbudowana dla Józefa Piłsudskiego w 1923 roku w stylu dworkowym wg projektu Kazimierza Skórewicza, willa „Otradno” tzw. „Drewniak”, willa „Bzów”, Dworek „Siedziba” zbudowany w 1911 roku, zamieszkiwany przez Zofię i Jędrzeja Moraczewskich.
Wycieczka, choć intensywna i wyczerpująca, była doskonałym źródłem wiedzy i informacji o stolicy. Pomimo zmęczenia wszystkim dopisywały wspaniałe humory. Uczniowie wraz z opiekunami spędzili ten czas miło i efektywnie, a Warszawa zachęciła do ponownych odwiedzin.
Galeria zdjęć dostępna TUTAJ